Z okazji 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole, został zorganizowany konkurs na kartkę i życzenia dla Niepodległej, odbył się również apel, ale nasza klasa 8a świętowała dodatkowo na własny sposób. Na jedną z lekcji został zaproszony gość specjalny – pan Stanisław Różycki, aby opowiedzieć o swoich przeżyciach z czasów komunizmu oraz o własnym ojcu, który miał swój udział w walkach o wolną Polskę.

Ojciec pana Stanisława zgłosił się na ochotnika do armii Piłsudskiego, aby walczyć pod Warszawą. Był bardzo odważnym człowiekiem i wiele razy cudem umykał kulom. Później sam pan Różycki, biorąc ojca za wzór, przeciwstawiał się naciskom Urzędu Bezpieczeństwa i pozostawał wierny ideałom wolnościowym. Jako nauczyciel zyskał nawet obrońców w swoich uczniach, którzy wspierali go w oporze przeciw komunistycznej władzy. Za swą postawę został umieszczony w obozie, a przeżycia z tego okresu opisał w książce pt. „Wspomnienia z obozu”. Mimo trudnych przeżyć w opowieściach pana Stanisława nie zabrakło humoru. Najzabawniejsze było jego wspomnienie z pewnego spotkania imieninowego, podczas którego wystąpił w przebraniu Hitlera, a wszyscy zebrani zdębieli na ten widok i nie mogli uwierzyć w niesamowite zdolności aktorskie solenizanta.

Bardzo miło wspominamy to spotkanie. Była to niezwykle interesująca i realna lekcja historii, która zachęciła nas do zastanowienia się nad naszymi postawami i uczyła szacunku do ludzi, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnej Polsce. Dziękujemy panie Stanisławie!

i

Zajrzyj również do mediów społecznosciowych - jesteśmy tam.