78 lat temu- 19 kwietnia 1943 r. – wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Nasza Szkoła, jak co roku począwszy od 2015 r., dołączyła do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile – ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ organizowanej przez Muzeum POLIN.

Niestety, podobnie jak rok temu, nie mogliśmy wykonać i rozdać papierowych żonkili – symbolu pamięci o powstaniu i ludziach, którzy w nim walczyli i zginęli ani uczestniczyć razem z nauczycielami w zajęciach stacjonarnie w szkole, ale i tak włączyliśmy się w akcję ŻONKILE. Koordynatorkami akcji w Szkole były nauczycielki p. Monika Wieczorek i Dorota Michalicka.

W tym roku zrobiliśmy to na kilka sposobów – online lub offline biorąc udział w wydarzeniach udostępnionych cały dzień przez Muzeum POLIN na www.polin.pl, w serwisie YouTube oraz na facebokowej stronie muzeum.

My, uczniowie klas 7-8, na podstawie historii rodzinnej opowiedzianej przez Alę, narratorkę filmu „Muranów – dzielnica Północna” https://youtu.be/IJFLY34wQ3o pogłębiliśmy swoją wiedzę o II wojnie światowej, Zagładzie, powstaniu w getcie warszawskim i poznali historię  społeczności żydowskiej w Polsce i Warszawie oraz mieliśmy okazję zastanowić się nad tym, jak świadomość historii danego miejsca czy wydarzenia może na nas wpływać, jak historia może dotyczyć nas bezpośrednio i dlaczego możemy chcieć o niej pamiętać.

Z kolei my uczniowie klas 4-6 na podstawie filmu „Będę pisać” – historii listów Natana i Zosi https://youtu.be/ZZ6AIJFCnP4, poznaliśmy podstawowe informacje na temat II wojny światowej i powstania w getcie warszawskim oraz  rozmawialiśmy na temat pomagania i roli przyjaźni w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.

My, uczniowie klas 1-3, po raz pierwszy także uczestniczyliśmy aktywnie w akcji! Razem z wychowawcami słuchając słuchowisk Zofii Staneckiej, Pamięć drobinek https://youtu.be/p1g_6k9XBew oraz Justyny Bednarek, Historia z pewnej ulicy https://youtu.be/Us0mx45epiQ rozmawialiśmy o tym jak dbać o pamięć ważnych wydarzeń, jak ważna jest odwaga, przyjaźń oraz troska o innych i wzajemna pomoc.

Ponadto zrobiliśmy w domach papierowe żonkile oraz plakaty do wysłuchanych opowiadań, które bardzo nas wzruszyły i zapadły w naszą pamięć.

Zachęcamy do zapoznania się z filmami i słuchowiskami oraz włączenia się już za rok do akcji ŻONKILE – ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ!

i

Zajrzyj również do mediów społecznosciowych - jesteśmy tam.

Zmiana rozmiaru czcionki