Kochani, znów serdecznie zachęcamy Was do sięgnięcia w wolnym czasie po książkę . Na kolejny tydzień proponujemy Wam do poczytania następujące pozycje:

„Hebanowe serce” – Renata Piątkowska

Opowieść ta została wyróżniona III nagrodą w kategorii 6-10 lat w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Chłopczyk o imieniu Omenka kocha siedzieć w cieniu ogromnego mangowca i uczyć się z innymi dziećmi literek albo pić gęstą, słodką herbatę i słuchać opowieści starszyzny. Niestety wioskę Omenki atakują oddziały żołnierzy – kto może, ucieka przed nimi, rodzina chłopczyka także. Uciążliwa jest to podróż, w piekących promieniach słońca, w ciasnocie, za ostatnie oszczędności.

Czy ich łódź dopłynie do bezpiecznej przystani? Czy hebanowy Orion, którego Omenka ściska w swojej małej rączce, ochroni rodzinę chłopczyka? Przejmująca opowieść o podróży małego afrykańskiego uchodźcy – Omenki.

Link do książki:

www.wydawnictwoliteratura.pl/pub/uploads/fragmenty/Hebanowe%20serce%20s tr%201-11.pdf

„Łopianowe pole” – Katarzyna Ryrych

Dzieci ze zwykłego podwórka są świadkami zupełnie niezwykłych wydarzeń. Ktoś zamienia się w żabę, w skarpetkach rosną czarne dziury, tajemniczy pan przechadza się z burzową chmurą na sznurku, huśtawka ożywa, a z pudełka pani Dory ucieka nuda. Czy za tym wszystkim mogą stać pewna starsza pani i jej kot? Mieszkające w pobliżu Łopianowego Pola dzieci, choć borykają się z wieloma przeciwnościami losu, dzięki Czarownicy i innym niezwykłym postaciom nie tracą hartu ducha. Baśniowa opowieść o sile marzeń i potędze dziecięcej wyobraźni.

Przepiękna, magiczna, baśniowa opowieść dla marzycieli – i tych mniejszych i tych starszych…

Link do książki:

https://docplayer.pl/22035385-Katarzyna-ryrych-lopianowe-pole.html

 

„Piaskowy wilk” – Asa Lind

Karusia, główna bohaterka “Piaskowego Wilka” to rezolutna dziewczynka, której nie sposób nie pokochać. Jest baczną obserwatorką, a swoje obserwacje wnikliwie analizuje. Czasem jednak potrzebuje niektóre sprawy przedyskutować i na pomoc przychodzi jej wtedy tytułowy Piaskowy Wilk. Jest to rzeczywiście wilk i rzeczywiście składa się z piasku. Razem dochodzą do bardzo ciekawych wniosków, np. że siniaki to medale za dzielność, bo pojawiają się wtedy, kiedy próbujemy zrobić coś nadzwyczajnego. Piaskowy wilk to interesująca książka, świetnie nadaje się na wieczorne czytanie!

Link do książki:

file:///C:/Users/Beatka/Downloads/Piaskowy%20Wilk%20i%20prawdziwe%20w ymys%C5%82y%20-%20Asa%20Lind-rotated.pdf

Polecamy również ciekawe słuchowiska dla naszych najmłodszych:

 

„Leśne opowieści” – to słuchowisko, na które składa się osiem bajek:

Piesek Biszkopcik, Biedroneczka, Kotek Tarapatek, Niezapominajka, Małpie figle, Ślimak winniczek, Gwiazdeczki, Zimowe zapasy jeżyka. Wszystkie opowieści są napisane przyjaznym dla dzieci językiem, opowiadają o przygodach i doświadczeniach zwierzątek takich jak kotek, piesek, biedronka, jeżyk czy małpki. Bohaterami dwóch bajek są gwiazdki i kwiaty. Z każdej bajeczki płynie dla dziecka jakaś nauka. I, tak na przykład ,dowiadujemy się, że nie należy sprawiać innym przykrości, że należy szanować innych, że trzeba być zapobiegliwym, uważnym i, że opłaca się słuchać swoich rodziców.

https://www.youtube.com/watch?v=cs706BU_7wU

  • Przygody ciekawskiej Jadzi i innych dzieciaków” – cała bajka, to zbiór krótkich historyjek o:

 

– ciekawskiej Jadzi, która wszędzie zajrzeć musi,

 

– dzieciach co pomagają starszej Babusi,

 

– fiołku co zimę przetrwać musi,

 

– koleżankach, co jedną chęć pomocy drugiej kusi,

 

– nowych zainteresowaniach Zosi,

 

– dwóch chłopcach co pomoc niosą Mamusi.

https://www.youtube.com/watch?v=gGZ7a47-rW4

„Psotny duszek w starym dworze” – powóz konny z rodzicami Stefka, Hali i Jurka wyruszył spod Starego Dworu pozostawiając ich pod opieką służby. Jak się szybko okazało… w domu był ktoś jeszcze! Psotne duchy- przyjaciele sów, które od wieków zamieszkiwały Stary Dwór i szkodziły jego domownikom. Stefek, Hala i Jurek łatwo się jednak nie poddadzą!

 

https://www.youtube.com/watch?v=NFtFr…

Czytajcie i słuchajcie!

i

Zajrzyj również do mediów społecznosciowych - jesteśmy tam.

Zmiana rozmiaru czcionki