Akcja „Rekord dla Niepodległej”

            W „Czwórce” wspólne obchody przypadającej w tym roku wyjątkowej rocznicy Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy już w piątek. Na zaproszenie Minister Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej cała Nasza Szkoła włączyła się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie 490 uczniów wszystkich klas wraz z nauczycielami zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy  – klasy 4-8 i oddziały gimnazjalne na boisku przy ul. Kasprowicza 4, a klasy I-III przy ul .Wojska Polskiego 8.

Akcja „biało-czerwona uczta”

            Nie byłoby prawdziwego świętowania bez pysznych smakołyków! I tak w piątkowe przedpołudnie, na zaproszenie nauczyciela historii, uczniowie klas 4-6 wraz z wychowawcami spotkali się na „biało-czerwonej uczcie”, gdzie królowały: babeczki, ciasta, torty, galaretki a nawet pierogi i faszerowane pomidorki – wszystkie potrawy obowiązkowo w barwach narodowych! Stoły uginały się od smakołyków! Wszystkie te pyszności przygotowali uczniowie dzięki  pomocy i zaangażowaniu rodziców – za co serdecznie dziękujemy!

Akademie

            100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę to wyjątkowa okazja do oddania szacunku i uczczenia pamięci naszych przodków, którzy z poświeceniem walczyli o wolną Ojczyznę, z tej okazji dla klas 7-8 i oddziałów gimnazjalnych 9 listopada odbył się montaż słowno- muzyczny przygotowany przez uczniów klas gimnazjum.

            Obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyliśmy w Naszej Szkole we wtorek, 13 listopada, akademią dla klas 4- 6 pt. „Z pieśnią przez wieki do Niepodległej szli…”. Było to podsumowanie innowacji prowadzonej od ubiegłego roku szkolnego w klasach 4-7 na lekcjach historii z pomocą nauczyciela muzyki. Uczniowie zgromadzeni na apelu wspólnie, z towarzyszeniem chóru i solistów, śpiewali pieśni, które towarzyszyły naszym przodkom w ważnych momentach dziejów Polski – począwszy od początków państwa i okresu rozkwitu, poprzez zmierzch jego świetności, okres rozbiorów i niewoli, powstań narodowych aż po wybuch I wojny światowej i odzyskanie upragnionej wolności Ojczyzny w 1918 r. Tak jak różne były koleje losu Polski, tak różny charakter miały pieśni, które tworzyli nasi przodkowie wyrażając w nich przywiązanie i miłość do ojczystej ziemi, męstwo i hart ducha idących walczyć o Jej niepodległość, tęsknotę za utraconym krajem czy też żal i smutek po utracie najbliższych, którzy polegli w boju o wolną Polskę. Wśród zebranych uczniów i nauczycieli największy entuzjazm wzbudziły pieśni legionowe z czasów I wojny światowej. W ten sposób podsumowaliśmy w „Czwórce” obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

            Bardzo dziękujemy uczniom i rodzicom zaangażowanym w przygotowaniu tych szczególnych obchodów, bez ich pomocy wspólne świętowanie nie zyskałoby tak uroczystej i radosnej oprawy.

 

i

Zajrzyj również do mediów społecznosciowych - jesteśmy tam.