30 listopada wczesnym rankiem uczniowie klasy 3a1, 3a2, 3d i 8c wraz z opiekunami: panią Sabiną Ryś, panią Małgorzatą Teodorowicz-Wycisk i panem Arkadiuszem Galdią udali się na jednodniową wycieczkę do Wiednia.
Po pięciu godzinach podróży dotarliśmy na miejsce. Wjeżdżając do stolicy Austrii, podziwialiśmy niecodzienną budowlę, symbol harmonii człowieka z przyrodą – ekologiczną spalarnię Spittelau, którą zaprojektował znany austriacki architekt, malarz, rzeźbiarz, zwolennik ochrony przyrody – Friedensreich Hundertwasser. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przeistoczył on szarą, ponurą spalarnię w radosną, niemal bajkową budowlę. Już z daleka przyciągały nasz wzrok kolorowe fasady, złota kula na kominie i dach obsadzony drzewami. Po dotarciu do miasta udaliśmy się do domu mistrza Hundertwassera położonego u zbiegu Kegelgasse i Löwengasse. Zaskoczyły nas żywe kolory elewacji, mozaiki, kafelki. W jeszcze większe zdumienie wprawił nas taras na dachu kamienicy, na któryn rośnie ponoć 250 drzew i krzewów. W pobliskim pasażu handlowym zakupiliśmy pamiątki i udaliśmy się na Swedenplatz na spotkanie z przewodniczką, która zabrała nas na ponad dwugodzinny spacer po Innere Stadt.
Najpierw poszliśmy zobaczyć potężną romańsko-gotycką budowlę z XII wieku-katedrę świętego Szczepana. Kościół ma cztery ponad stumetrowe wieże, na których zawieszono 13 dzwonów. Najsłynniejszy z nich to Pummerin – drugi co do wielkosci w Europie. Niesamowite wrażenie robi kolorowy dach katedry, na którym widnieją herby miasta Wiednia i Austrii oraz cesarski orzeł Habsburgów. Spod katedry udaliśmy się do zimowej rezydencji Habsburgów-Hofburga. Przechadzając się pieknymi uliczkami Wiednia, mogliśmy podziwiać eleganckie, zabytkowe kamienice, w których mieszczą się nastrojowe herbaciarnie, kawierenki, cukiernie serwujące znakomite słodkości i sklepy pełne luksusowych towarów. Wiedeński zamek Hofburg jest jednym z największych kompleksów pałacowych na świecie. Był on rezydencją i centrum administracyjnym cesarzy z dynastii Habsburgów. We wnętrzach pałacowych znajdują się liczne muzea, centrum kongresowe, siedziba austriackiego prezydenta oraz Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy ze światowej sławy końmi lipicańskimi. Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawych historii z życia dynastii Habsburgów. Zwiedzając zabytki pałacowe, dotarlismy również do Hofburgkapelle, gdzie co niedzielę podczas mszy świętej występuje znany na całym świecie Wiedeński Chór Chłopięcy. W jednym ze skrzydeł pałacu znajduje się Austriacka Biblioteka Narodowa, a obok niej dworski kościół Augustianów. W nim mogliśmy zobaczyć pomnik nagrobny arcyksiężnej Marii Krystyny ufundowany przez jej męża Alberta – syna króla polskiego Augusta III. W małej krypcie za kaplicą znajdują się 54 urny z sercami Habsburgów. Stamtąd poszliśmy w kierunku Opery Wiedeńskiej, po drodze mijając galerię sztuki Albertina oraz Hotel Sacher, gdzie w kawiarni można skosztować Sachertorte – ciasta czekoladowego z morelowym nadzieniem. Tu rozstaliśmy się z naszą przewodniczką. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się przez Ringstrasse do Naturhistorisches Museum.
Ostatnim punktem naszego programu był jarmark bożonarodzeniowy na Rathausplatz. Przed świętami Bożego Narodzenia przed Ratuszem ustawiane są drewniane stoiska, na których sprzedawane są ozdoby świąteczne. Skosztowalismy świątecznych, austriackich przysmaków, kupiliśmy pamiątki i ruszyliśmy w drogę powrotnę. Późnym wieczorem szczęśliwie dotarliśmy do Raciborza.

i

Zajrzyj również do mediów społecznosciowych - jesteśmy tam.

Zmiana rozmiaru czcionki