Książka ,,Gwiazd naszych wina” została napisana przez amerykańskiego pisarza Johna Green’a. John Green podjął się trudnego zadania. Napisał książkę, która ukazuje młodych ludzi takimi jacy naprawdę są, walczących z bardzo ciężką chorobą, rakiem. Autor sam zdecydował, że będzie to książka dla młodzieży.  

        Główna bohaterka utworu, szesnastoletnia Hazel cierpi na nieuleczalną formę raka tarczycy w czwartym stadium, z przerzutami do płuc, które sprawiają, że dziewczyna nie jest w stanie samodzielnie oddychać. Uczęszcza na terapię dającą jej perspektywę życia kilku lat więcej, nie poddaje się mimo wielu przeciwności losu, lecz wydaje się, że ostatni rozdział jej życia został spisany już podczas stawiania diagnozy. Dziewczyna uczęszcza na spotkania grupy wsparcia i pewnego dnia poznaje na nich chłopaka o imieniu Augustus. Któregoś dnia dowiaduje się, że chłopak równie jak ona ma problemy zdrowotne. Augustus stoczył już swój ból z rakiem tkanki kostnej, który przypłacił amputacją nogi. Mimo tego należy do szczęściarzy, ponieważ jego choroba jest uleczalna. Od pierwszego spotkania młodych ludzi połączyła nić porozumienia. Zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu. Przyjaźń tych dwojga rozwija się z każdym dniem, sprawiając, że ich życie staje się jeszcze bardziej wartościowe, aby wreszcie przerodzić się w dojrzałą miłość. Miłość daje im wiele siły i wytrwałości. Augustus zabiera Hazel na wiele różnych wypraw i pokazuje jej świat w zupełnie innym świetle. Młoda para doskonale odnajduje się w swoim towarzystwie i uwielbia ze sobą spędzać czas. Mimo tych wszystkich chwil spędzonych w towarzystwie chłopaka, Hazel nieustannie toczy walkę z samą sobą, chorobą i otoczeniem. Odnosi małe sukcesy, jednak równie często je przegrywa. Augustus uczy ją dystansu do świata, którego brakuje dziewczynie. Chłopak wydaje się nieco bardziej dojrzały za sprawą własnych doświadczeń, lecz całą swoją pozytywną energię przekazuje dziewczynie, by uświadomić jej, że nie warto każdego dnia zamartwiać się, co będzie jutro, tylko by żyć pełnią życia. Razem tych dwoje tworzy specyficzną parę, która nieustannie próbuje znaleźć swoje stałe miejsce na ziemi. Stale spędzają ze sobą czas, co sprawia im największą radość. Śmieją się i płaczą, kłócą             i kochają. Po prostu żyją… 

     Książka pt. ,,Gwiazd naszych wina” to powieść dla młodzieży opowiadająca o nastolatkach. Skłania ona czytelnika do wielu refleksji i na pewno jest warta przeczytania. Mówi o tym, ze choroba może dotknąć każdego z nas oraz że należy dawać dużo wsparcia osobom, które na to zasługują w szczególności. Uświadamia nam także, że mimo wielu przeciwności losu w naszym życiu należy mieć dystans do świata i całego otoczenia. Autor w błyskotliwy sposób zgłębia ekscytującą, zabawną, a równocześnie tragiczną kwestię życia i miłości. Utwór ten jest wnikliwy, odważny i pełen humoru. 

         Gorąco polecam wszystkim przeczytanie tej książki i przemyślenie wątków, które w niej występują. Książka ta jest naprawdę warta uwagi i przeczytania. Jest interesująca, wciągająca i wywiera u czytelnika wiele pozytywnych emocji.  

 

 

                                                                                                                            Julia Frelich kl. 3 a 2