14 lat temu polscy żołnierze wyruszyli na misje PKW Irak ( Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku). Misja miała charakter stabilizacyjny, czyli obrona cywilna przez wojsko. Po dotarciu żołnierzy do Iraku, sytuacja gwałtownie się zmieniła, zwłaszcza po wybuchu szyickiego powstania Muktady as-Sadra, najniebezpieczniejszego rebelianta         w Iraku. Polscy żołnierze, po raz pierwszy stoczyli krwawą bitwę w Karbali w obronie ratusza City Hall. 

            Tytułowa bitwa jest opowieścią w tej książce. Prawdziwe raporty napisane przez dowódców kampanii, która podczas tego starcia broniła karbalskiego ratusza. Nie jest to jednak książka, na podstawie której nakręcono film. Ta książka jest wspomnieniem dawnych dowódców toczących rożne Kontyngenty Wojskowe. 

            Najważniejszym elementem książki jest oczywiście trzydniowa obrona City Hall. Walka rozpoczęła się 3 kwietnia 2004 roku podczas muzułmańskiego święta, gdy do Karbali zaczęły przybywać wielkie liczby szyickich pielgrzymów. Tego dnia wieczorem, w odpowiedzi na prośbę o pomoc wystosowaną przez komendanta miejscowej policji, polskie siły szybkiego reagowania zostały skierowane do ratusza w Karbali (dużego, dwupiętrowego budynku). Po rozpoczęciu walk, około pierwszej w nocy, dowódca oddziału pierwszego, meldował o potrzebie dostarczenia amunicji. Przed godziną trzecią w nocy, trzy lekko opancerzone samochody terenowe i samochód ciężarowy z kompanii logistycznej, dojechały do bazy. Po trzydziestominutowym załadowaniu amunicji do pojazdów, ruszyły one do ratusza, dostając się następnie w środek ciężkich walk o budynek. Tymczasem zmieniły się rozkazy i oddział z bazy pierwszej dostał polecenie natychmiastowego odwrotu.                W ratuszu pozostało czternastu polskich żołnierzy z niewielką ilością amunicji, którzy nie byli w stanie się wycofać. Po południu 4 kwietnia polscy żołnierze przygotowywali stanowisko obronne. W dniu tym siły rebelianckie przeprowadziły dużą ilość zamachów, w których zginęło wielu cywilów. Nocą, oddziały rebelianckie, przeprowadziły pierwszy zmasowany atak na broniony przez Polaków budynek. Mimo odparcia ataku, śmierć poniosło wielu cywili. Przez kolejne trzy noce siły rebelianckie przeprowadzały kolejne szturmy, ponosząc dalsze straty. Jedynie w wyniku ostrzału moździerzowego na dachu budynku City Hall, ranny został jeden z żołnierzy. Ze względu na przewagę ogniową obrońców, rebelianci atakowali prawie wyłącznie nocami. Czwartego dnia oblężenia do skrajnie wyczerpanych, pozbawionych amunicji i żywności obrońców ratusza, dotarli z odsieczą żołnierze z innych oddziałów.         Był to jednocześnie koniec bitwy, gdyż wykrwawieni rebelianci wycofali się. 

                  „Karbala ”to książka dokumentalna oparta na prawdziwych wydarzeniach polskich żołnierzy w Iraku. Celem tej książki jest raport z wydarzeń. Największą wadą tej książki jest jej mała objętość oraz bardzo szybka akcja. 

                 Wybrałem tę książkę, ponieważ interesuję się współczesną wojną w Iraku czy        w Afganistanie. Zachęcam do przeczytania tej książki, gdyż niewielu ludzi wie, co to jest wojna i jak ona wygląda. Moim zdaniem ten utwór będzie wartościową pozycją dla miłośników współczesnej wojskowości. 

                                                     

                                                                                                              Edward Wnukowski, 3c

i

Zajrzyj również do mediów społecznosciowych - jesteśmy tam.