Dzisiaj jest: 21 Czerwiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Kucharz – zawód prestiżowy, zawód dla kreatywnych - czyli spotkanie z Remigiuszem Rączką

 

 W bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie ze znanym kucharzem, restauratorem, autorem telewizyjnych i radiowych programów kulinarnych oraz mistrzem i pasjonatem  kuchni śląskiej, a przy tym wspaniałym gawędziarzem - panem Remigiuszem Rączką.

 

Zaproszony gość przez ponad godzinę w sposób bardzo ciekawy opowiadał, dlaczego warto się zdrowo odżywiać, co sprawia, że tak bardzo lubimy niezdrowe  „fast foody” oraz  dlaczego warto wybrać zawód kucharza.

 

 

 

Pan Remigiusz, który odniósł wielki sukces w swym zawodzie, przekonywał zgromadzonych uczniów, że rzemiosło kucharskie może być atrakcyjnym kierunkiem kształcenia młodego człowieka. Jest to profesja ceniona na rynku pracy; kucharze są poszukiwani i dobrze opłacani, a sam zawód jest prestiżowy i przyszłościowy. Jednak, jak podkreślał nasz gość, aby osiągnąć sukces w tej branży, należy wykazać się: pracowitością, dyspozycyjnością („świątek, piątek czy niedziela”) oraz kreatywnością. Bardzo przydatna
w tym fachu jest również znajomość języków obcych – w czasie podróży można się wiele nauczyć. Mistrz kuchni śląskiej w sposób zajmujący opowiadał również o specjałach naszego regionu, o najbardziej rozpoznawalnych śląskich potrawach, ale i o  doświadczeniach kulinarnych ze swych zagranicznych podróży. Zdradził także rąbek tajemnicy na temat tworzenia kulinarnych show w telewizji.

Nasz gość zachęcał uczniów do gotowania, do przyrządzania posiłków w domu dla swoich bliskich oraz do wspólnego zasiadania do stołu z rodziną przynajmniej raz w tygodniu. Przyznał również, że z pracy do domu wraca głodny…

 

Z okazji spotkania z naszym gościem w bibliotece szkolnej została przygotowana wystawa „Spiżarnia literacka”, do obejrzenia której wszystkich serdecznie zapraszamy. Wystawa powstała we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Raciborzu.

Organizatorem spotkania z panem Remigiuszem Rączką była pani Oksana Leszczyńska.