Dzisiaj jest: 21 Czerwiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Niecodzienna lekcja historii – wycieczka do Oświęcimia

 

 21 oraz 28 lutego odbyła się wycieczka uczniów klas trzecich oddziałów gimnazjalnych do Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau.

 

Zwiedzanie obozu uczniowie rozpoczęli od bramy z napisem „Arbeit macht frei”, następnie w ciszy i skupieniu zwiedzali bloki obozowe, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego miejsca z czasów wojny. Każdy blok przedstawiał fragment tragicznej historii obozu.

 

Baraki, w których żyli więżniowie, pozostałe po nich rzeczy osobiste oraz przedmioty codziennego użytku, bunkry głodowe, cela św. Maksymiliana Kolbego, krematoria, stanowiły żywą lekcję historii, w której młodzież na każdym kroku doświadczała ludzkiej tragedii. Na dziedzińcu bloku 11, gdzie widoczna była ściana śmierci, przed którą hitlerowcy rozstrzelali kilka tysięcy ludzi, młodzież oddała hołd pomordowanym minutą ciszy i krótką modlitwą.

W drugiej części wycieczki uczniowie zwiedzali obóz Birkenau. Ta ogromna przestrzeń, którą zobaczyli i przebyli, uświadomiły im okrucieństwo i nieludzką zbrodnię.

Wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz- Birkenau była dla uczniów dużym przeżyciem i ważną lekcją historii, którą z całą pewnością zapamiętają na długo.

Wycieczkę zorganizowała p. E. Kieś – Lesik.