Dzisiaj jest: 27 Maj 2018    |    Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. w Raciborzu po raz czwarty wzięła udział w akcji ŻONKILE 2018

 

  Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Stefana Pieczki w Raciborzu wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE 2018”. Akcja została ogłoszona przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w celu upamiętnienia 75 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim w 1943 roku. Patronat Narodowy nad tegoroczną akcją objął ...

Prezydent RP Andrzej Duda w Stulecie odzyskania Niepodległości i Ministerstwo Oświaty. Uczniowie - wolontariusze z klas VI i V pod kierunkiem nauczyciela historii Doroty Michalickiej przygotowywali papierowe żonkile, które rozdali uczniom na terenie szkoły podczas apelu poświęconego temu wydarzeniu w dniu 19 kwietnia 2018 r. Żonkile, symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję, związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim, otrzymywał te kwiaty od anonimowej osoby i składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Dla uczniów klas V i VI przeprowadzone zostały również lekcje historii na podstawie scenariuszy i materiałów przygotowanych przez Muzeum POLIN w Warszawie na temat sytuacji Żydów na terenach okupowanej Polski, szczególnie dzieci i warunków życia w getcie oraz relacji świadków Żydów i Polaków, uczestników tamtych wydarzeń. Dodatkowo uczniowie klasy VI a mieli okazję poznać "ślady historii" po obecności gminy żydowskiej w dziejach Raciborza w ramach zajęć edukacji regionalnej. Ponadto w sali historycznej i na korytarzu I pietra wykonana została gazetka upamiętniająca rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim i przybliżająca ideę akcji „ŻONKILE 2018”.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież